این مطلب ۶۶ بار خوانده شده
کشته شدن ماهیگیربوشهری توسط مرزبان سعودی

فاصله اسارت تا مرگ صیادان، بی مبالاتی دولت است / غفلت دولت در سرنوشت صیادان، عربستان را جسور کرد

در سال های گذشته بی مبالاتی دولت نسبت به پیگیری و آزادی صیادان به حدی بوده که عربستان به خود این جسارت را می دهد که به راحتی به صیادان کشور ما شلیک کنند و آن ها را بکشند.
نسخه مناسب چاپ

 

 

به گزارش  بوشهرکوله بار به نقل ازسپاس؛ چند روز پیش یک پدر و پسر با ۲ قایق ایرانی که در حال ماهی گیری در آب های خلیج فارس بودند بر اثر امواج دریا از مسیر خارج شده و وارد مرز عربستان می شوند، در این میان یک قایق متعلق به مرزبانی عربستان که در تعقیب این دو قایق بوده است به سمت آن ها شلیک می کند که بعد از عبور تیر از قایق، تیر به کمر یکی از صیادان برخورد می کند و باعث مرگ او می شود، صیاد دیگر با قایق خود جسد پدرش را به اسکله جفره بوشهر برمی گرداند.

اقدام عربستان خلاف عرف، مقررات بین المللی و حسن همجواری دو کشور است

بر اساس این گزارش، مدیرکل امور مرزى وزارت کشور و بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه، اقدام عربستان در تیراندازی و کشتن صیاد بوشهری را محکوم و این کار عربستان را خلاف اصول انسانی دانستند و گفتند بعد از مشخص شدن نتایج بررسی‌های اولیه توسط دستگاه‌های مربوطه، این واقعه تلخ به شکل مقتضی و با جدیت تمام مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

دادستان بوشهر در این خصوص گفت: اقدام به تیراندازی عوامل مرزبانی عربستان به سمت قایق صیادان ایرانی  خلاف عرف، مقررات بین المللی و حسن همجواری دو کشور است.

کشور عربستان قبلا هم اقدام به دستگیری صیادان بوشهری که برای ماهی گیری به آب های خلیج فارس آمده بودند و به دلیل خرابی موتور قایق یا مواج بودن دریا از مرز عبور کرده و وارد عربستان شده بودند کرده است و نکته قابل توجه این است که تا کنون اقدام به آزاد کردن صیادان نکرده است.

بی مبالاتی دولت، عربستان را جسور کرد

در سال های گذشته بی مبالاتی دولت نسبت به پیگیری و آزادی صیادان به حدی بوده که عربستان به خود این جسارت را می دهد که به راحتی به صیادان کشور ما شلیک کنند و آن ها را بکشند، اگر زمانی که صیادان را دستگیر و اسیر می کردند با جدیت پیگری می کردند و آن ها را آزاد می کردند حال عربستان به خود این اجازه را نمی داد تا اقدام به کشتن صیاد بوشهری کند.

در طول یکسال گذشته شاهد چند مورد دستگیری صیادان توسط مرزبانی عربستان بوده ایم که آن ها را تا کنون آزاد نکرده اند، نمونه آن قایقی که با سه سرنشین سال گذشته به آب های خلیج فارس می رود و به دلیل خرابی موتور قایق وارد مرز عربستان شده ودستگیر می شوند و تا کنون با وجود پیگیری های مکرر همسر یکی از صیادان دولت هیچ اقدامی برای آزادی آن ها نکرده است.

یکسال از اسارت صیادان بوشهری گذشت

بر اساس انتشار خبری در سایت خبری سپاس مبنی بر اسارات یازده ماهه صیادان بوشهری، سال گذشته یک قایق ماهیگیری با ۳ سرنشین به دریا می رود، این قایق به دلیل خرابی در قسمت موتور متوقف می شود و در حالی که نزدیک به مرز ایران و عربستان بودند از مرز آبی ایران خارج می شوند و توسط پلیس های عربستان دستگیر می شوند و به عربستان منتقل می شوند.

مجددا به سراغ ندا دشتی، همسر " ناخدا وحید خسروی" یکی از صیادان اسیر شده در عربستان رفتیم تا ببینیم بعد از گذشت یکسال آیا همسر وی آزاد شده است یا خیر که در ادامه می خوانیم.

ندا دشتی همسر یکی از ماهیگیرانی که توسط پلیس عربستان دستگیر شده است در گفتگو با خبرنگار سپاس اظهار کرد: در ۲۴ خرداد ۹۵ که شوهر من به همراه برادر و دوستش برای ماهیگیری به مرز دریایی ایران و عربستان رفت که به دلیل خراب شدن موتور قایق و خارج شدن از مرز ایران ساعت ۱:۳۰ بامداد توسط پلیس عربستان دستگیر شدند.

وی افزود: الان یکسال و چند روز است که شوهرم را دستگیر کرده اند، در طول این مدت از همه مسئولین کشور اعم از کنسول گری، وزیر امور خارجه، استانداری و هر جایی که فکرش را بکنید کمک خواستم و ماجرا را تعریف کردم اما فقط می گویند که رابطه ما با عربستان قطع است و کاری نمی توانیم برای شما انجام دهیم.

دشتی خاطر نشان کرد: با پیگیری های فراوان بعد از دستگیری آن ها موفق شدم با عربستان تماسی داشته باشم و با آن ها صحبت کنم که آن ها در جواب گفتند که حال آن ها خوب است و ما پاسخگوی شما نیستیم و باید دولت شما برای آزادی آن ها اقدام کند، حال بعد از گذشت یکسال به تازگی شوهرم با من تماس گرفت و گفت سالم هستیم و اینجا به ما دو ماهی یکبار حقوقی به ما می دهند اما اجازه اینکه به کشورمان برگردیم را به ما نمی دهند.

این دولت هیچ کاری برای ما انجام نمی دهد

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اطلاع داشتن از اتفاق اخیر که برای صیادان بوشهری افتاده است اظهار کرد: کاملا اطلاع دارم چون از دوستان شوهرم بودند و از همان اسکله ای رفتند که شوهر من هم رفته بود، همانطور که تا به حال هیچ اقدامی مسئولین استان و تهران برای از دست رفتن یکی از هموطنانمان نکردند، من تجربه کردم که این دولت هیچ کاری برای ما انجام نمی دهد.

دشتی افزود: در تماسی که مجدد با عربستان داشتم، می گویند دولت ایران تا به حال اقدامی برای اتباع شما نکرده است و اگر مدعی هستید که اقدام کرده و ما پاسخگو نبودید شماره نامه ای مبنی بر ارسال نامه ایران به عربستان به ما بدهید ولی از انجایی که ایران هم به من می گوید ارتباط نداریم یا هنوز خبری نیست.

نان آور خانه نداریم/ دولت جای کمک می گوید برو کار کن

وی با اشاره به مشکلاتی که بعد از دستگیری سرپرست خانواده اش به وجود امده اظهار کرد: حتی به کنسول گری، فرمانداری و استانداری گفتم که با توجه به اینکه شوهر و برادر شوهرم اسیر عربستان هستند و پدرم هم فوت کرده و نان آور خانه نداریم اما باز هم دولت برای ما هیچ کاری نکرده است.

دشتی ادامه داد: اقساط ۶۰ میلیون وامی که شوهرم از قبل گرفته بود عقب افتاده و فقط کمیته امداد ۵ میلیون به ما وام داد تا بتوانم قسطی پرداخت کنم، از طرفی با توجه به پیگیری های فراوان اما موفق نشدم با اقای خدری، نماینده مردم بوشهر در مجلس صحبت کنم.

سپاه تنها ارگانی بود که به ما کمک کرد

وی تصریح کرد: تنها ارگانی که به ما کمک کرد سپاه بود که دخترم را بدون هیچ هزینه ای در مدرسه شجره طیبه ثبت نام کرد.

دشتی گفت: وضعیت ما به گونه ای است که حتی قادر به پرداخت قبوض آب و برق هم نیستیم وخودم و دخترم مریض می شدیم به طوری که ۴ میلیون خرج بیمارستان شد، برای کمک به استانداری مراجعه می کردم می گفتند برو کار کن اما من بیماری دارم و توانایی کار کردن را ندارم و از طرفی به دنبال کارهای شوهرم هستم و نمی توانم کار کنم اما باز هم هیچ کمکی نکردند.

وی افزود: اگر دولت برای آزادی اسرا مشکلی دارد پس چرا حتی کمکی به خود ما که در ایران و در دسترسشان هستیم نکردند، چگونه است که به راحتی می توانند برای سفر مکه اقدام کنند ولی برای اسرا کاری نمی کنند؟!

دشتی گفت: از دولت می خواهیم که برای اسرای ایران اقدام کنند چرا که این خانواده ها بی سرپرست شدند و همه بچه های کوچ دارند و چشم همه ما به دولت است چرا که از توانایی ما خارج است و فقط دولت می تواند اسیران را آزاد کند.

دولت مردان کمر همت به آزادی اسرا ببندند

بر اساس این گزارش، دولت مردان دولت یازدهم و اکنون دولت دوازدهم اقدامی برای آزادی هموطنانمان که به اسارت کشور عربستان در آمده اند نکرده است و همچنان خانواده های آن ها در بلاتکلیفی و بی سرپرستی به سر می برند و از آنجایی که باید از مجاری قانونی برای آزادی آن ها اقدام شود، دولت همچنان به بهانه اینکه رابطه با کشور عربستان قطع است اقدامی نه برای آزادی می کند و نه به خانواده های آن ها کمکی برای امرار معاش می کند.

انتظار می رود دولت مردان کمر همت ببندند و برای آزادی هموطنانمان با جدیت تمام اقدام کنند تا به آغوش خانواده هایشان بازگردند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.